OBOLJELI OD SEPSE NA KLINICI INTENZIVNE MEDICINE PROVEDU I DO MJESEC DANA
Na Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske /UKC/ svakodnevno se liječe pacijenti oboljeli od sepse, a liječenje može da traje i do mjesec dana, izjavio je načelnik Klinike Peđa Kovačević
Prije početka međunarodnog Simpozijuma posvećenog sepsi, Kovačević je naglasio da u našoj sredini najveći problem kreće iz prehospitalog nivoa, jer je jako bitno na vrijeme prepoznati infekciju i u “zlatnom satu” oboljelom dati antibiotik.
“Zastrašujuće je da svakih 2,8 sekundi jedna osoba na svijetu umre od posljedica septičkog stanja. Kada je riječ o zemaljama sa lošim resursima, statistika je tamna mrlja. Iz tih zemalja jako je malo publikovanih radova i statistike i malo toga znamo. To je najveći problem”, izjavio je Kovačević novinarima u Banjaluci.
On je dodao da Republika Srpska u proteklih nekoliko godina ima iskorak u publikovanju naučnih radova zahvaljujući Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić naglasio je da Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane UKC-a radi sjajan posao u vrlo izazovnom vremenu, pogotovo sa oboljenjima koja nekad predstavljaju nepoznanicu.
“Sepsa je danas veliki javno-zdravstveni problem, koji otežava način otkrivanja i pravovremeno liječenje. Ono je vrlo izazovno, kompleksno i zahtijeva multidisciplinaran pristup, jer, nerijetko, u sepsi otkazuje više organa, tako da u timu morate imati i neurologa, kardiologa, nefrologa i druge”, naveo je Šeranić.
On je naglasio da se sepsa ne smije nužno povezivati samo sa interhospitalnim infekcijama, već ona dolazi i iz naše sredine, pa se pacijenti prvo javljaju u ambulante porodične medicine.
“Ono što moramo raditi jeste da taj nivo edukujemo da prepoznaju bolest i na vrijeme upute pacijente dalje na liječenje. Izuzetno je veliki trošak liječenja ovih pacijenata, ali za nas je važno da Klinika za intenzivnu medicinu ima odlične rezultate o ovom pitanju”, rekao je Šeranić.
Dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić istakao je da je Klinika intenzivne medicine UKC jedna od najrazvijenih u okruženju i da su daleko iskoračili u zbrinjavanju najtežih pacijenata, te da se sad pravi mreža tih centara u Srpskoj.
“To je bio razlog zašto smo morali da mijenjamo nastavne planove i programe i da idemo u korak sa novim trendovima u medicini, tako da smo već uveli i predmet Intenzivna medicina u dodiplomsku nastavu, kao i subspecijalizaciju iz intenzivne medicine”, naveo je Škrbić.
Simpozijum sa međunarodnim učešćem, povodom Svjestkog dana borbe protiv sepse, organizuju Udruženje intenzivista za nehirurške grane Republike Srpske i Klinika za intenzivnu medicinu za nehirurške grane UKC-a.