IZAZOVI I BUDUĆNOST PORODIČNE MEDICINE U REPUBLICI SRPSKOJ

Drasko-kupresak

Porodična medicina je ključni segment zdravstvenog sistema, a suočava se s brojnim izazovima. O ovoj temi razgovarali smo s doktorom Draškome Kuprešakom, predsjednikom Udruženja doktora porodične medicine RS.

Izmjene u sistemu porodične medicine

Doktore, kakva je trenutna situacija u porodičnoj medicini kada govorimo o izmjenama određenih akata Fonda zdravstvenog osiguranja i Ministarstva zdravlja?

Porodična medicina je dinamična oblast, zdravstveni sistem je živa materija koja se stalno mijenja i prilagođava novim okolnostima. Ova godina je dočekana sa određenim promjenama, prvenstveno od strane Fonda zdravstvenog osiguranja.

Donesena su dva nova uputstva vezana za liste čekanja kada su u pitanju radiološke usluge – magnetna rezonanca i CT. Definisani su novi uslovi pod kojima doktori porodične medicine i specijalisti preporučuju ove dijagnostičke pretrage. Fond sada organizovanije pristupa ovom problemu, uz uvođenje kriterijuma po uzoru na Srbiju, kako bi se preciznije definisali klinički uslovi za upućivanje pacijenata.

Ove promjene su u početku izazvale određene dileme i nesigurnosti kod doktora porodične medicine, prvenstveno zbog straha od kontrola. Međutim, želim naglasiti da odgovornost za upućivanje na dijagnostičke metode snose specijalisti koji predlažu pretrage, a ne doktori porodične medicine.

Takođe, značajna promjena je i uvođenje novih usluga u cjenovnik zdravstvenih ustanova, što će omogućiti bolju prevenciju kardiovaskularnih i drugih hroničnih nezaraznih bolesti.

Inicijativa za izmjene Krivičnog zakona

Pokrenuta je inicijativa za izmjenu Krivičnog zakona u vezi sa zaštitom zdravstvenih radnika. O čemu je riječ?

Nažalost, agresivno ponašanje prema zdravstvenim radnicima postalo je sve učestalije. Imali smo nekoliko teških incidenata, uključujući fizičke napade na doktore u Bratuncu, Prijedoru, Kozarcu i Banjaluci.

Udruženje doktora porodične medicine predložilo je Ministarstvu zdravlja da zdravstveni radnici dobiju status službenih lica, kao što je to urađeno u Srbiji. Iako nismo dobili pozitivan odgovor, predložili smo da se kroz izmjene Krivičnog zakonika definišu strože kazne za napade na medicinsko osoblje. U Srbiji su uvedene posebne odredbe koje uključuju visoke kazne za verbalne i fizičke prijetnje zdravstvenim radnicima. Smatramo da bi sličan model mogao biti primijenjen i kod nas kako bi se povećala sigurnost zaposlenih u zdravstvu.

Manjak doktora porodične medicine – uzroci i rješenja

Suočavamo se sa sve većim manjkom doktora porodične medicine. Kako riješiti ovaj problem?

Ovo je problem ne samo u Republici Srpskoj, već i u cijeloj Evropi. Mnoge zemlje, uključujući Hrvatsku i Sloveniju, suočavaju se sa istim izazovima, uprkos većim ulaganjima u zdravstvo.

Ministarstvo zdravlja je u novom zakonu iz 2022. godine uvelo planiranje razvoja ljudskih resursa u zdravstvu, ali problemi se dešavaju brzo. Suočavamo se sa manjkom doktora u službama hitne medicinske pomoći i porodične medicine, zbog čega su hitne mjere neophodne.

Predložili smo tri modela rješavanja problema:

  1. Produženje radnog vijeka – omogućiti doktorima koji ispunjavaju uslove za penziju da nastave raditi, kao što je to urađeno u Hrvatskoj.
  2. Povećanje broja upisanih studenata – povećanje kapaciteta medicinskih fakulteta kako bismo obezbijedili dovoljan broj ljekara u budućnosti.
  3. Bolja raspodjela specijalizacija – trenutno većina doktora bira specijalizacije u bolničkom sektoru, dok primarna zdravstvena zaštita ostaje zapostavljena. Neophodno je povećati broj specijalizacija za porodičnu medicinu i omogućiti specijalizantima dopunski rad u domovima zdravlja.

Ako ne riješimo ovaj problem, suočićemo se sa još većim odlaskom doktora i nedostatkom kadra u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

20. konferencija doktora porodične medicine

Ove godine se održava jubilarna, 20. konferencija doktora porodične medicine. Kada i gdje će se održati?

Konferencija će se održati [unesite tačan datum i lokaciju]. Kada se osvrnemo na 2006. godinu, kada smo organizovali prvu konferenciju, shvatimo koliko je vremena prošlo i koliko smo napredovali. Ova konferencija je prilika da analiziramo dosadašnje rezultate, razgovaramo o izazovima i unaprijedimo praksu porodične medicine.

Pozivam sve kolege da nam se pridruže i zajedno doprinesemo razvoju naše struke.

Zaključak

Porodična medicina je stub zdravstvenog sistema i ključna za kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Neophodne su kontinuirane reforme i ulaganja kako bismo osigurali njen dalji razvoj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *