Banjalučki ćevap postao brend!

cevap

Banjalučki ćevap, na inicijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića – postao je brend.

Kazao je ovo gradski menadžer, Bojan Kresojević koji je dodatno poručio kako je ovo važna razvojna tema u našem gradu.

– Najvažnija djelatnost, kada je u pitanju razvoj Banjaluke su upravo turizam i gastronomija. Upravo danas smo imali priliku da prisustvujemo uručenju sertifikata koji svjedoči o tome da je od danas Banjalučki ćevap zaštićen brend, što će sigurno imati veliki značaj, kako za proizvođače ovog specijaliteta u Banjaluci, tako i za proširenje na druge aspekte zaštite svojine kada je u pitanju naš grad – kazao je Kresojević.

Napomenuo je i to da je sigurno da je turizam jedan od najvećih potencijala za naš grad, te da o tome svjedoče i postignuti rezultati za periode iza nas.

– Sve to nam daje za pravo da i u narendom vremenskom periodu posvetimo pažnju različitim aktivnostima – izgradnji infrastrukture, organizovanju različitih događaja, ali i da podržimo prozvođače i instiitucije koje brendiraju naše proizvode i destinacije. Ovaj put smo na inicijativu gradonačelnika Stanivukovića, a uz podršku institucija, došli do cilja, a to je da smo zaštitili Banjalučki ćevap kao brend što će značiti da svaki proizvođač koji odluči da nazove svoj brend Banjalučki ćevap, morati poštovati striktno propisanu proceduru, proces proizvodnje i sastojke Banjalučkog ćevapa – dodao je Kresojević.

Kazao je i to kako, ono što je karakteristično za ovaj proces jeste da je omogućeno geografsko prenošenje proizvodnje.

– To znači da nije rezervisano samo za Banjaluku, te da zbog toga u svijetu imamo priliku da povećamo svijest o Banjaluci kao turističkoj destinaciji. Prošle godine prihodi su povećani za dva miliona KM – direktno ili indirektno u turizmu, te nas to raduje i daje nam za pravo da u narednom vremenskom periodu povećamo aktivnosti, a jedna od aktivnosti jeste da sve ove institucije sa Gradom nastave svoje aktivnosti, te da i na evropskom nivou zaštitimo Banjalučki ćevap – rekao je gradski menadžer.

Nebojša Kuštrinović, promoter manifestacije „Ćevap fest“, naglasio je kako su napokon dočekali i taj dan da ovaj brend bude zaštićen, te je iskoristio priliku da zahvali Gradskoj upravi što je u ovom procesu bila brza i produktivna.

– Prije deset godina grupa ljudi se okupila oko zaštite našeg brenda, našeg Banjalučkog ćevapa, te smo zbog toga i napravili „Ćevap fest“ u ovoj namjeri. Od svih ćevapa, meni je najbolji Banjalučki ćevap i iz isustva znam da, ko god je bio u Banjaluci, a nije probao ćevap – kao da u Banjaluci nije ni bio. Ćevap je uvijek bio naš brend i hvala Gradskoj upravi što su načinili jedan ovakav korak, jer znamo koliko je teško zaštiti brend. Mi smo dobili dokument, te možemo svugdje u svijetu da kažemo da Banjalučki ćevap ima svoje ime – kazao je Kuštrinović.

Dragan Brenjo, predstavnik Agencije za bezbjednost hrane BiH poručio je kako mu je veliko zadovoljstvo što danas prisustvuje uručenju sertifikata o zaštiti brenda.

– Drago mi je što danas možemo da pristupimo ovoj ceremoniji uručenja sertifikata, odnosno rješenja o dobijanju oznake garantovano tradicionalni specijalitet Banjalučki ćevap. Ovo je brend koji je prepoznatljiv za Banjaluku i ko god dođe u ovaj grad ćevap treba da proba. Bila mi je čast i zadovoljstvo da sam u organizaciji i da sam zajedno sa Gradskom upravo – učestvovao u ovom. Zadovoljstvo je bilo raditi sa svima onima koji su se uključili da dođemo do ovog cilja – naveo je on.

Pojasnio je šta u praksi znači ova prestižna oznaka.

– Ovo je oznaka koja ne znači samo mjesto prozvodnje – znači i očuvanje tradicionalne recepture i tradicionanog procesa, kao i metode proizvodnje koja je propisna za sve koji žele da proizvode Banjalučki ćevap. Ovo je prvi korak ka evropskoj zaštiti i nadam se da će se Banjalučki ćevap priključiti i drugim poznatim i prepoznatljivim prozvodima u svijetu – istakao je on.

Duško Tešanović, iz Udruženja za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta „banjalučkih ćevapa“ takođe je iskoristio priliku da zahvali Gradu i svima onima koji su pomogli da se do ovoga dođe.

Naime, na prvom sastanku koji je održan u aprilu 2023. godine u organizaciji predstavnika Odjeljenja za privredu i LER Grada Banja Luka sa budućim osnivačima Udruženja za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta „banjalučkih ćevapa“, te predstavnicima JU Veterinarskog instituta Republike Srpske „Dr Vaso Butozan“ i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci na kojem je dogovorena uloga svakog od učesnika.

U ovom procesu, dogovoreno je da Grad bude koordinator aktivnosti u postupku dobijanja oznake garantovano tradicionalnog specijaliteta prehrambenog proizvoda u BiH za banjalučki ćevap u postupku pred Agencijom za bezbjednost hrane Bih, uključujuči tehničku pomoć u osnivanju pomenutog udruženja pred Osnovnim sudom i finansiranje izrade specifikacije od strane Instituta i Tehnološkog fakulteta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *